We have a very committed Governing Body which includes parents in its membership. The role of the school governors at Alverstoke Infant School is: 

  • To help in the strategic planning of the school - This means helping with the decision making process, approving the annual School Improvement Plan and allied budget plan, setting policies and appointing the Head Teacher.
  • To secure accountability - This involves reporting on performance against targets set, hearing appeals, dealing with general complaints, conducting the Head’s appraisal and setting the Head’s salary range.
  • To act as a critical friend - This involves supporting, monitoring, evaluating and challenging the running of the school.
  • The whole governing body meet regularly. There are then meetings for the two different committees - Curriculum and Finance/resources.
  • If you have suggestions for the Governing Body please email:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..  Suggestions will be considered at the next Full Governing Body meeting.
  • 10 Facts About the Governing Body

Governors' Details

NAME CATEGORY

APPOINTED BY

TERM OF OFFICE

(no of years and date) 

COMMITTEE MEMBERSHIP RESPONSIBILITIES

Adam Robson

Parent Parents 4

 

22/11/2022

 

 

 

 

Pupil Premium Governor

Pupil Progress Year R

Gareth Davis

garethdavies

Parent Parents 4 07/11/2021 Headteacher's Performance Review Panel

ICT Governor

Data Protection Governor

Susan Hamilton Co-opted Governing Body 4

25/11/2022

   Chair of Governors
Steph Greenwood Headteacher      

 

 
Karen Dawson Staff Staff 4 23/09/2020    
Diane McEwan Co-opted Governing Body 4 04/02/2023    

Jennie HarrisMrs Jennie Harris - Governor

Co-opted Governing Body 4

04/02/2019

Term of office not renewed

Curriculum Committee

Pay Committee

SEN Governor

EYFS Governor

Colin Tuck

Colin

Authority Governing Body 4 07/07/2023

Pay Committee

Health & Safety Governor

Governor Forum Rep

Glenn Ward

 

Parent Parents 4

09/11/2020

Resigned 17/12/2018

Finance & Resources Committee

Headteacher's Performance Review Panel

Chair of HT Performance Review Panel

Jonathan Waterhouse

 

Authority Governing Body 4

17/05/2021

Resigned 30/04/2019

Pay Committee

Vice-Chair

Safeguarding Governor

Chair of Pay Committee

Philippa Wilmot

Co-opted Governing Body 4

28/01/2022

Resigned 23/07/2019

 

SEND Governor

Pupil Premium Governor

Charley Mills

Co-opted Governing Body 4 15/07/2022 Headteacher's Performance Review Panel

Chair of Headteacher's Performance Review Panel

Safeguarding Governor

 

Justine Williams

 

Co-opted Governing Body 4 17/12/2022    Pupil Progress Year 2

 

Scott Ashley

 

Associate Member Governing Body 4      

Joseph Winch

 

Co-opted Governor Governing Body 4  20/10/2023  

Development & Training Governor

Pupil Progress Year 1

Nicola Pendleton

Co-opted Governor Governing Body 4 23/06/2023 Pay Committee

Vice-Chair

Chair of Pay Committee

SEND Governor

 

Zoe Rawlings

 

Co-opted Governor Governing Body 4  20/10/2023  

 

 

Register of Governors' Pecuniary Interests

NAME

NAME OF BUSINESS

Including:

- governor elsewhere (include school name)

- related/married to member of staff (include staff name)

- employed at school

NATURE OF BUSINESS NATURE OF INTEREST DATE OF APPOINTMENT or ACQUISITION DATE OF CESSATION OF INTEREST DATE OF ENTRY
Gareth Davis

Alverstoke CE Junior School

Hampshire Children & Young People Select Committee

Education

 

Education

 Parent Governor 

 

Co-opted Governor

 28/10/2017

 

01/02/2018

  23/09/2019
Steph Greenwood

Headteacher Alverstoke Infants

Crofton School

Education

 

Governor

 

    23/09/2019
Karen Dawson Employed Alverstoke Infants         23/09/2019
Diane McEwan Employed Alverstoke Infants         23/09/2019
Jennie Harris Nil        

29/10/2018

Term of office ended 04/02/2019

Colin Tuck Nil         23/09/2019
Glenn Ward Haven Nursery Education/Early Years Governor/Vice-Chair    

24/09/2018

Resigned 17/12/2018

Jonathan Waterhouse  Nil        

24/09/2018

 

Resigned 30/04/2019

 

Philippa Wilmot Nil        

24/09/2018

 

Resigned 23/07/2019

 

Charley Mills Employed by HCC Outdoor Education/PE Team Manager     23/09/2019
Susan Hamilton Employed by GFM Education/MAT Executive     23/09/2019
Adam Robson  Nil          21/10/2019
Justine Williams  Nil          30/04/2019
Scott Ashley            
Nicola Pendleton  Nil          23/09/2019
Zoe Rawlings            
Joseph Winch  Nil          21/10/2019

Governor Attendance for Academic Year 2018/2019

(please note monthly FGB meetings held, therefore no committees)

  FGB    
Governor Name No of meetings No attended % Attendance
G Davis 10 8 80%
N Done* 1 0 0%
P Wilmot* 9 3 33%
K Dawson 10 8 80%
D McEwan 10 10 100%
J Harris* 5 1 20%
G Ward* 4 2 50%
J Waterhouse* 7 4 57%
C Tuck 10 9 90%
C Mills 10 9 90%
S Hamilton** 8 6 75%
J Williams** 8 6 75%
A Robson** 7 5 71%

* Governor resigned from office during 2018/2019

** Governor appointed during 2018/2019